Advertisement

Indiana Sports Talk

Blog > Indiana Sports Talk > Indiana High School Basketball Boys Basketball Schedule

Indiana High School Basketball Boys Basketball Schedule

Friday, March 3rd

FRIDAY, MARCH 3RD

Listen to Coach Bob Lovell on Network Indiana's "Indiana Sports Talk" every Friday and Saturday night from 9:30 PM to Midnight EST.

To find a Network Indiana affiliate in your listening area, click the link below:

 http://www.networkindiana.com/affiliates


4A

Sectional 2 at Michigan City: 

  • Merrillville (17-7) vs. Michigan City (19-6) 

 

Sectional 3 at South Bend Washington: 

  • South Bend Adams (19-4) vs. LaPorte (19-6)

 

Sectional 4 at Elkhart Central: 

  • Elkhart Central (20-2) vs. Warsaw (15-9)

 

Sectional 5 at Fort Wayne Carroll: 

  • Fort Wayne Snider (16-6) at Carroll (13-9) 

 

Sectional 7 at Lafayette Jeff: 

  • Logansport (23-1) vs. Zionsville (17-6) 

 

Sectional 8 at Carmel: 

  • Carmel (19-4) vs. Noblesville team (12-12) 

 

Sectional 9 at North Central: 

  • Cathedral (15-8) vs. North Central (21-4)

AND 

  • Tech (5-16) vs. Lawrence North (16-9)

 

Sectional 11 at Plainfield: 

  • Brownsburg (16-6) vs. Plainfield (14-9)

 

Sectional 12 at Franklin Central: 

  • Franklin (14-8) vs. Franklin Central (10-12)

AND

  • Center Grove (15-7) vs. Whiteland (15-7)

3A

Sectional 22 at Garrett: 

  • New Haven (17-7) vs.Fort Wayne Bishop Dwenger (12-10)

 

Sectional 25 at Greencastle: 

  • Tri-West (20-3) vs. Crawfordsville (16-7)

 

Sectional 28 at Danville: 

  • Beech Grove (17-6) vs. Cardinal Ritter (15-8)

AND 

  • Danville (17-8) vs. Northwest (8-14) 

 

Sectional 32 at Boonville: 

  • Evansville Bosse (16-7) vs. Evansville Memorial (13-9) 

2A

Sectional 37 at Oak Hill: 

  • Oak Hill (20-3) vs. Southwood (19-4)

 

Sectional 40 at Lapel: 

  • Frankton (17-6) vs. Monroe Central (22-2)

 

Sectional 41 at Hagerstown: 

  • Hagerstown (17-7) vs. Northeastern (19-5)

 

Sectional 42 at Triton Central: 

  • Irvington (18-5) vs. Shenandoah (18-4)

 

Sectional 43 at Speedway: 

  • Scecina (16-9) vs. Heritage Christian (13-9) 

 

Sectional 46 at Crawford County: 

  • Paoli (15-8) vs. Providence (21-2)

AND 

  • Crawford County (17-6) vs. Clarksville (13-10)

1A

Sectional 57 at White River Valley: 

  • Shakamak (13-10) vs. Bloomfield (11-13)

 

Sectional 59 at Edinburgh: 

  • Morristown (16-8) vs. Greenwood Christian (7-16)

AND

  • Lutheran (9-12) vs. Central Christian (18-6).

 

Sectional 63 at North Daviess: 

  • Loogootee (19-7) vs. North Daviess (13-10)
CLASS 1A INDIANAPOLIS TINDLEY 51, LAFAYETTE CENTRAL CATHOLIC 49 FINAL CLASS 2A FRANKTON 60, CRAWFORD COUNTY 32...
DIVISION I NCAA TOURNAMENT-ROUND OF 32 #4 WEST VIRGINIA 83, #5 NOTRE DAME 71 FINAL #4 BUTLER 74, #12 MIDDLE...
Listen to Indiana Sports Talk with Coach Bob Lovell Friday and Saturday night for the best coverage of the semi-...
DIVISION I ACC TOURNAMENT FINAL #14 DUKE 75, #22 NOTRE DAME 69 FINAL DII MEN’S BASKETBALL TOURNAMENT FINDLAY 70,...
CHICAGO ORR (ILL.) 59 MOUNT CARMEL (ILL.) 39 CLASS 4A MICHIGAN CITY MERRILLVILLE 75 SOUTH BEND ADAMS 49 WARSAW 61...